A tökéletes komposzt receptje: komposztálás a Berkenyei Panorámakertben



A komposztálás a kertészkedés egyik alapköve, amely nemcsak a hulladék csökkentéséhez járul hozzá, hanem kiváló minőségű tápanyagokkal látja el a kertedet. Az évek során rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem ezen a téren, és most szeretném megosztani Veletek a Berkenyei Panorámakert legfontosabb komposztálási módszereit. Különösen nagy hatással volt rám Monty Don, az angol kertész, akinek elveit követve mi is a fenntartható, organikus kertészkedést helyezzük előtérbe.




Hogyan működik a komposztálás?

A komposztálás egyszerű folyamat, amely során a természetes hulladék lebomlik, és humusz keletkezik belőle. A zöld és barna anyagok egyensúlyára kell figyelnünk: a nitrogénben gazdag zöld hulladékok és a szénben gazdag barna hulladékok megfelelő aránya gyorsítja a folyamatot, és elősegíti a tápanyagban gazdag komposzt képződését. Az alábbiakban részletesen felsorolom, hogy milyen anyagokat komposztálhatunk:

Mi mindent lehet komposztálni?

Az egyik legnagyobb kérdés, amit sokan feltesznek, az az, hogy pontosan mit tehetünk a komposztba. Íme egy részletes lista:

Zöld (nitrogénben gazdag) hulladékok:


Gyümölcs- és zöldségmaradékok: almahéj, répakockák, banánhéj stb.

Friss fűnyesedék: Gazdag nitrogénben, de ügyeljünk arra, hogy ne vigyük túlzásba, mert tömörödhet.

Levelek: A friss zöld levelek kiválóak, különösen tavasszal vagy nyáron. Kávézacc és teafilterek: Rengetegen nem is gondolnak erre, de a kávézacc remek nitrogénforrás, míg a teafilterek tökéletesen lebomlanak a komposztban.

Konyhai hulladékok: Mint a  zöldségmaradékok, növényi alapú ételmaradékok.

Hervadt virágok: A kertből vagy akár a vázából is.

Tojáshéj: Bár technikailag nem nitrogénforrás, mégis értékes kalciumot ad a komposzthoz. Zúzd össze, mielőtt hozzáadod.

Csalán: Rendkívül gazdag nitrogénben, de csak akkor tedd a komposztba, ha még nem virágzik.

Gyomok: Amíg nem hoztak magot, a fiatal gyomokat nyugodtan belekeverhetjük.

Barna (szénben gazdag) hulladékok:

Száraz levelek: Az ősz kincsei – tökéletesek a komposzt számára!

Aprított ágak és gallyak: Lehet, hogy lassabban bomlanak le, de jó szerkezetet adnak a komposztnak.

Papírtörlő, karton, újságpapír: Csak ügyelj arra, hogy a tinta környezetbarát legyen, és előtte aprítsd fel.

Szalmadarabok és széna: Ideális a komposzt nedvességtartalmának szabályozására.

Tojástartók és papírzsebkendők: Lebomlanak és szellőztetik a komposztot.

Fenyőtobozok, dióhéjak: Ezek lassan bomlanak, de remek szerkezeti elemek.

Egyéb anyagok, amiket sokan nem használnak, pedig lehetne:

Kifőzött tealevelek: Ha nem filtert használsz, a tealeveleket is nyugodtan hozzáadhatod.

Gyümölcshéjak: A citrusfélék héját is komposztálhatjuk, bár ezek lassabban bomlanak.

Hamu: Korlátozott mennyiségben a fa hamuja is belekeverhető, de vigyázz, ne legyen benne túl sok, mert megváltoztathatja a komposzt pH-értékét.

Kisebb állatok almától mentes ürüléke: Nyulak, hörcsögök alomanyagát is bele lehet keverni.

Mit ne tegyünk a komposztba?

Ugyan sok mindent fel lehet használni, vannak olyan anyagok is, amelyeket kerülni kell:

Hús, csontok és halhulladék: Ezek vonzzák a rágcsálókat és kellemetlen szagokat áraszthatnak.

Tejtermékek: Ugyanúgy, mint a hús, a tejtermékek is problémásak lehetnek.

Zsírok és olajok: Ezek lassítják a komposztálási folyamatot.

Beteg növényi részek: A fertőzött növényi részek tovább terjeszthetik a kórokozókat.

Gyommagok: Ha a gyomok magot hoztak, ne kerüljön komposztba, mert később a komposzttal visszakerülhet a kertbe.

Főtt ételek: Ezek vonzzák a rágcsálókat és a legyeket.

A komposztálás művészete: tippek a hatékony lebomláshoz

Még több kertészkedési tipp és praktika vár Rád! Csatlakozz a kertbarát közösségünkhöz – lépj be vagy regisztrálj, és nézd meg a a blogbejegyzés folytatását, hogy együtt zöldüljünk! 

Egyensúly: A zöld és barna anyagok aránya legyen 1:1. Ha túl sok a zöld, a komposzt elrothadhat, ha pedig túl sok a barna, a folyamat lelassul.

Nedvességtartalom: A komposzt legyen nedves, mint egy kinyomott szivacs. Ha túl száraz, adj hozzá több zöld anyagot vagy vizet, ha túl nedves, keverj bele száraz anyagokat.

Szellőztetés: A komposztot hetente érdemes átforgatni, hogy oxigént juttassunk bele. Ezzel felgyorsítjuk a bomlási folyamatot és elkerüljük a kellemetlen szagokat.

Türelem: A komposzt készítése türelmet igényel, hiszen 3-6 hónap is eltelhet, mire elérjük a tökéletes humuszt. Azonban a várakozás meghozza a gyümölcsét!


A komposzt előnyei a kertben:

A komposzt remek tápanyagforrás minden növény számára, különösen a zöldségek és virágok számára. Javítja a talaj szerkezetét, segíti a víz megtartását és támogatja a talajban élő hasznos mikroorganizmusokat. A kerted meghálálja a figyelmet!


A komposztálás folytatódik a kávé erejével! 🌿☕

Ezután a komposztsilóknál folytattuk a munkát szeptember utolsó hetében, mert mindkét nagy tárolónk megtelt. A kisebb siló teljes tartalmát kiürítettük, hogy helyet biztosítsunk a frissen összehordott lombnak és fűnek. A kiszedett, már érett komposztot nem hagytuk érintetlenül: kiegészítettük kávézaccal, valamint pergamenhéjjal, amely a kávé feldolgozása során keletkezik. 😊 Tudjátok, fő tevékenységünk a kávépörkölés! 😊 A keveréket átforgattuk, és a friss levelekkel együtt visszapakoltuk a silókba, hogy a komposzt újra „dolgozhasson.” Ez az új komposzt tökéletes alapanyag lesz majd tavasszal a növényeinknek. 🌿☕


De miért is használunk kávézaccot és ezüsthártya (chaff) a komposztban? Nézzük meg közelebbről, miért érdemes ezeket az anyagokat komposztálni:


Kávépörkölésekor keletkező ezüsthártya:

Gazdag szerves anyagokban:

Az  ezüsthártya természetes növényi anyag, amely gyorsan lebomlik a komposztban, hozzájárulva a talaj tápanyagtartalmának növeléséhez. Segít fenntartani a komposzt szén- és nitrogénegyensúlyát, ami elengedhetetlen a hatékony bomlási folyamathoz.


Légáteresztő struktúra:

Könnyű és szellős anyagként az  ezüsthártya elősegíti a komposzt megfelelő levegőztetését, megakadályozva a túlzott nedvesség felhalmozódását. Ez segít az egyenletes bomlásban és csökkenti a szagokat is.


Alacsony pH-érték:

Enyhén savas természetével az  ezüsthártya segít fenntartani a komposzt optimális sav-bázis egyensúlyát. Ez különösen előnyös azoknak a növényeknek, amelyek enyhén savas talajban érzik jól magukat, például áfonya vagy rododendron.


Kávé alapú tápanyagok:

Az  ezüsthártyában megtalálhatók olyan nyomelemek, mint a kálium, magnézium és foszfor, amelyek kulcsfontosságúak a növények egészséges gyökérfejlődéséhez és erős növekedéséhez.


Hulladékcsökkentés és újrahasznosítás:

AZ  ezüsthártya komposztálásával fenntartható megoldást kínálunk, amely csökkenti a kávépörkölés során keletkező hulladék mennyiségét. Ez a környezetbarát megközelítés nemcsak a hulladéklerakók terhelését csökkenti, hanem értékes tápanyagokat biztosít a kertünk számára is.


Miért jó a kávézacc a komposztban?

Nitrogénben gazdag: A kávézacc magas nitrogéntartalma miatt kiváló kiegészítője a komposztnak. Ez az anyag segít a zöld (nitrogénben gazdag) és a barna (szénben gazdag) összetevők egyensúlyának fenntartásában, amely kulcsfontosságú a sikeres komposztáláshoz.

Rovartaszító hatás: A kávézacc természetes úton segíthet távol tartani a kerti kártevőket, például a hangyákat vagy a csigákat.

Tápanyagdús talaj: A zaccban található nyomelemek (mint a kálium, foszfor és magnézium) segítenek növényeink erős növekedésében és virágzásában.

Ahogy látjátok, a kávézacc és aZ  ezüsthártya nemcsak a kávépörkölés melléktermékei, hanem hasznos és környezetbarát hozzájárulások is a kertünk talajának javításához. Ezek az anyagok tavasszal fantasztikus alapot nyújtanak a növények tápanyagellátásához, miközben a hulladékot is újrahasznosítjuk – így még fenntarthatóbb kertet tarthatunk fenn. 🌱☕


Praktikus tanács: Hová tegyük a komposztálót?

A komposztáló helyének kiválasztásánál fontos, hogy félárnyékos helyet keressünk. Így a komposzt nem szárad ki túl gyorsan, de nem is lesz túlságosan nedves. Érdemes a komposztálót könnyen megközelíthető helyre tenni, hogy a konyhai és kerti hulladékok hozzáadása egyszerű legyen.


Remélem, hogy ezek a komposztálási tippek segítenek Nektek is elkezdeni vagy tökéletesíteni a saját komposzt készítését! Nagyon örülünk, hogy velünk tartottál ezen a zöld úton! A kertészkedésben minden nap egy új lehetőség a tanulásra, és még rengeteg hasznos tippel, történettel várunk a jövőben is. Ha még nem csatlakoztál, ne hagyd ki! Iratkozz fel hírlevelünkre, és légy Te is a Berkenye Panorámakert kertbarát közösségének tagja, ahol elsőként értesülhetsz új blogbejegyzéseinkről, programjainkról és exkluzív ajánlatainkról.


Köszönjük, hogy része vagy ennek a közösségnek! Veled együtt, minden kert egy kicsit zöldebb és szebb lesz. 🌿


A tó és a barátság – Őszi teendők és feladatok a kertben